Farklı Yapı Donanımları

3D Baskı: belki de yakında ilk köprü basımı ?

ECI - le 30/06/2015 14:48 - olarak
Farklı Yapı Donanımları

Dünyada ilk kez üretilen robotlar sayesinde, 3D yazıcıdan çıkan ilk köprü pek yakında Amsterdam'da inşa edilebilir.

3D Baskı: belki de yakında ilk köprü basımı ?

Hollandalı inşaat mühendisliği şirketi MX3D, 3D bir köprüyü yazdırabilme imkanlarına sahip olduklarını duyurdu. Amsterdam kanalları üzerindeki 7 metrelik bu yaya köprüsünün inşaatı 2015 yılının Eylül ayında başlayıp 2017 yılının ortalarında sona erebilir. 3D olarak yazdırılan gerçek boyutlardaki bu ilk köprü, uzun kollara sahip olan ve çelikten 3D yapıları çizebilme kapasitesine sahip robotlar tarafından üretilecek.

Geleneksel 3D yazıcılardan daha iyi performansa sahip robotlar

Metali 1500°C sıcaklıkta ısıtan bu robot yazıcılar dünyada benzersizdir. MX3D sözcüsü Eva James: "bu robotlar farklıdır, bu yüzden geleneksel 3D yazıcılarda olduğu gibi yapı platformlarının büyüklüğü ile sınırlı olmaksızın yazdırma işlemi yapabilirler" açıklamasını yaptı.

Otomobil üretiminden esinlenen bu "kutunun dışındaki" yazdırma yöntemi, kanal boyunca ilerleyip köprünün her iki yanından kayarak  kendi destek yapılarını yazacak olan bu mobil robotları kullanacak. Köprünün tasarımcısı Joris Laarman: "MX3D yazıcısı, altı eksenli bir robot kolun ucunda yer alan bir kaynak makinesi aracılığıyla küçük miktarlarda erimiş çeliği püskürterek bir yapı oluşturacak" açıklamasını yaptı.

Devrim niteliğinde bir köprü inşa tekniği

Köprünün inşaatında kullanılacak malzeme, birkaç saniyede sertleşme özelliğine sahip olan kompozit bir çelik: üretim bu sayede çok hızlı olacaktır. Parçalar, Air Liquide tarafından üretilen bir kaynak gazıyla birbirine monte edilecek ve Autodesk şirketi tarafından geliştirilen akıllı bir yazılım sayesinde de son derece karmaşık metalik şekiller yazdırılabilecektir.

Bu mobil robotların kullanımı, iskele ihtiyacına son vereceği için gelecekte yüksek katlı binaların inşaat çalışmalarını kolaylaştırabilecektir : zira robot, yazmakta olduğu yapıyı destek olarak kullanmaktadır. 3D ile gerçekleştirilecek daha çok hayal var...

 

Bu projeyi tanıtan videoyu izleyin:

 


3D Baskı: belki de yakında ilk köprü basımı ?
Dünyada ilk kez üretilen robotlar sayesinde, 3D yazıcıdan çıkan ilk köprü pek yakında Amsterdam'da inşa edilebilir.

Yorumlar